Využití aplikace FLY is FUN jako "logbooku"

​Aplikaci FLY is FUN (dále jen „FiF“) využívám pro lokální lety „kolem komína“, kdy mi chytře supluje stopky a logbook a také na delší lety do méně známých míst, při kterých ji využívám vedle zmíněného záznamu letu, jako navigační „jistotu“. Nevyužívám ji jako primární navigaci, ale je skvělým doplňkem k navigaci srovnávací. Co si budeme povídat, každý si rád ulehčí úděl. V tomto článku bych rád poodhalil funkci záznamu letu „Logbook".

"FiF" disponuje funkcí „logbook“, která vám usnadní život v případě, že pečlivě zaznamenáváte čas strávený ve vzduchu a vedete si záznamy o jednotlivých letech. Aplikace zaznamenává gps polohu, rychlost a výšku letu. Tyto data lze poté pohodlně editovat, exportovat do počítače a pomocí vhodné aplikace vizualizovat a zpětně analyzovat. Pro úspěšné používání logbooku musíte mít aplikaci dobře nastavenu. Prvním klíčovým nastavením je definice letadla.

Jak tedy letadlo definujeme? Po zapnutí aplikace klikneme na hlavní obrazovce na „heading indicator“ (na prvním obrázku červeně ohraničená kruhová výseč). Zobrazí se "menu", ve kterém zvolíte položku „informace“. Dále vyberete položku „Letadla“, kliknete na ikonu „hambáče“ v pravém horním rohu a zvolíte „Přidat letadlo“. Pro začátek stačí jednoduché nastavení a není potřeba vyplnit všechny položky, které aplikace nabízí. Stačí jen základ – imatrikulace, typ, popřípadě další parametry. Systém umožňuje natavení více letadel a přepínání mezi nimi.

Dalším krokem je nastavení záznamu samotného. Toto nastavíme přes „Menu – Nastavení aplikace – Preference – Logbook“. Zaškrtnete políčko „Automatický start/stop“ a „Uložit proletěnou trať“. Také je dobré nastavit minimální rychlost, při kterém se začne let automaticky logovat. „Nastavení aplikace – preference – Logbook – Min rychlost pro záznam“. Je tam více nastavení, ale pro začátek si vystačíme se zmíněnými.

Další možností nastavením je definice zobrazení proletěné trajektorie. Do nastavení se dostanete opět přes kliknutí na „heading indicator“, dále „Nastavení aplikace – Obrazovka“, odrolujete dolů a zaškrtnete „Zobrazit předpokládanou letovou trajektorii“ a „Zobrazit proletěnou trasu (Logbook musí být aktivní)“. Zde si také můžete definovat zobrazení trajektorie (tečky a jejich hustotu).

Nyní máme aplikaci nastavenu a můžeme jít létat. Pokud gps jednotka v přístroji fungovala dobře, uvidíme po dokončení letu v logbooku nový záznam (řádek s imatrikulací a časovými údaji). Logbook samotný vyvoláte přes "heading indicator - Nástroje - Logbook". Delším kliknutím na řádek v logbooku vyvoláme menu, pomocí kterého můžeme záznam editovat popřípadě exportovat data v rozličných formátech, v našem případě ve formátu KML, která lze pohodlně importovat do programu Google Earth (nebo jiného), ve kterém lze celý let vizualizovat.

Je to jednoduché. Soubor s daty, který jste exportovali z aplikace "FiF" jednoduše otevřete na svém pc v aplikaci Google Earth, kterou lez stáhnout (ZDE).

Google Earth má obrazovku rozdělenu na dvě části. Levá část obsahuje sloupec "Místa" zobrazující importovaná data a pravá, chcete-li hlavní část zobrazuje mapu a nad ní vykreslenou trajektorii letu. Kliknete-li pravým tlačítkem myši na importovaná data "FLYisFUN logbook", otevře se kontextové menu, kde můžete zvolit položku „výškový profil“. Tato funkce vám umožní zjistit výšku letu a rychlost v každém bodě trajektorie.​

Samotná aplikace FLY is FUN je nadupaná funkcemi a není úkolem tohoto článku a ani v mých silách vše zevrubně představit. I tak doufám, že jsem alespoň stručně představil užitečnou funkci, která pilotům a pilotkám může usnadnit život za kniplem ;)

Pokud byste měli dotaz nebo připomínku, můžete využít facebookové diskuze umístěné pod touto stránkou.

Ondra Suchánek

LETECKÁ ŠKOLA ROKU

V roce 2014 jsme se umístili na skvělém druhém místě v anketě "Letecká škola roku" ve kategorii škol věnujících se výcviku pilotů ultralehkých letadel.

​​

NAŠI PARTNEŘI


AEROWEB 
Letecký informační server... více

AIRPAL
Stol Zenair letouny...  více

KONTAKT


Mobil:    +420 603 107 704
E-mail:   filip.zejda@seznam.cz
Adresa:  Zbilidy 101, PSČ 58805