Szkolenie pilota zostanie ukończone w zaledwie 15 dni!

        Wiele pilotów nie wyobraża sobie wysokiej jakości i uczciwego intensywnego kursu pilota, w którym można uzyskać licencję pilota w ciągu 15 dni, zakładając brak wcześniejszych umiejętności pilotażu. Niektórzy wątpią, czy jest to w ogóle możliwe, aby posiadać niezbędne umiejętności pilota, znać wszystkie procedury wystarczająco dobrze i niezawodnie operować samolotem. A nawet gdyby to było możliwe, taki pilot nie mógłby doświadczyć wszystkich rodzajów pogody - byłby całkowicie nieprzygotowany, a pierwsza prawdziwie zła pogoda zmusiłaby go do zejścia z nieba... Przecież inni piloci spędzili lata na szkoleniu w prestiżowych szkołach lotniczych...

Weźmy to krok po kroku: ważna jest motywacja początkującego pilota:

        Honza L., klient naszej szkoły lotniczej, postanowił, że nie będzie dojeżdżał z Brna na teren Vysočiny, ale mądrze zdecydował się na załatwienie zakwaterowania na miejscu szkolenia. Otrzymał ofertę miłego zakwaterowania na lotnisku za 16 EUR dzień w LKJI. Potrząsnął głową i wieczorem 12 września 2022 roku rozbił swój namiot A-frame wyposażony w wióry drewna i tytanowy komin, w którym się osiedlił. Szkolenie pilota zostanie ukończone w zaledwie 15 dni!         Można powiedzieć, że Honza jest bardzo zmotywowanym klientem i studentem pilota, który pilnie studiował teorię, czytał i oglądał wszystkie filmy, które mu przekazano przed swoimi lotami, aktywnie szukał nowych źródeł nauki i angażował się w żywe dyskusje z obecnymi pilotami na temat swoich doświadczeń lotniczych i tematów poruszanych w jego szkoleniu. Honza był więc przygotowany do codziennej praktyki i szkolenia od 13 września 2022 roku, w tym dalszej samodzielnej nauki z dość skomplikowanego i nieciekawego "Podręcznika pilota", a także opłacił praktykę z pytaniami testowymi z przedmiotów teoretycznych na Aeroweb. Każdego dnia mógł chodzić do lokalnego hangaru, gdzie technicy i budowniczowie samolotów naprawiali lub budowali swoje samoloty, i widział, jak były one konstruowane, utrzymywane i naprawiane.

Opcje szkoły lotniczej:

         Honza wybrał szkołę lotniczą, która miała dobre referencje i dowiedział się, że niedawno przeszkoliła Remiego B., osoba nie posługującą się angielskim jako językiem ojczystym, w angielskim w zaledwie 19 dni. Wybrał ją na swoje szkolenie pilota. Dla bezpieczeństwa, sprawdził również referencje szkoły. Dowiedział się, że szkoła miała dwa identyczne całkowicie metalowe samoloty tego samego typu, TECNAM P2002 Sierra, wyposażone w szklany kokpit EFIS z sztucznym horyzontem, które miały bardzo wysokie limity bocznych i tylnych składników wiatru. Szkoła miała również zapasowe "lotnisko" z oświetloną powierzchnią, które nie może być używane do podstawowego szkolenia, ale służy jako zapasowa baza z hangarem dla tranzytu samolotów, w przypadku mgły, niskich chmur lub niepogody nad LKJI. Dlatego Honza mógł latać z Jihlavy, Havlíčkova Brodu, Přibyslavi, Částkovic lub innych pobliskich lotnisk. Jeden samolot był gotowy w Jihlavie, a drugi w Zbilidach, około 15 kilometrów na zachód

  

Pogoda jesienią:

        Przez pierwsze kilka godzin Honza i ja czekaliśmy na ładną i spokojną pogodę, która z każdym mijającym dniem we wrześniu stawała się coraz gorsza. Długo oczekiwana polska złota jesień nie nadeszła! Honza uczył się latać w stosunkowo ładnej słonecznej pogodzie, gdzie słońce było nisko na horyzoncie, oślepiając go i przeszkadzając w lądowaniu. Nauczył się również latać w stałym deszczu pod chmurami warstwowymi z okazjonalnym słabym widoczkiem horyzontu, kiedy musiał przełączyć się na sztuczny horyzont, a następnie powrócić do naturalnego horyzontu. Honza musiał nauczyć się startować i lądować w deszczu, kiedy nie mógł dobrze widzieć przez przednią szybę i musiał polegać na efekcie ziemi i przestrzennej percepcji wysokości otoczenia bez obracania głowy lub spoglądania na boki.

        Honza również latał w silnych opadach deszczu. Doświadczył kilku przejść frontów i lotów poza chmurami burzowymi z wyłaniającymi się piorunami. Nauczył się również latać poza chmurami w przestrzeni klasy G, do 300 m nad poziomem gruntu i z odpowiednim rozróżnieniem od chmur w przestrzeni klasy E. Pewnego ranka Honza zastał samolot pokryty szronem i musiał go usunąć przed lotem. Zatem można powiedzieć, że oprócz śniegu doświadczył on wszystkich rodzajów pogody, różnych kierunków i sił wiatru, w tym lądowania z wiatrem od tyłu, pogody z warstwami wiatru i silniejszej turbulencji. Honza również latał z kilku różnych lotnisk o różnych powierzchniach.


Harmonogram szkolenia pilota:

        Kiedy Honza rozpoczął intensywny kurs, twierdził, że ma czas tylko do 28 września 2022 r., a następnie rozpocznie nową pracę. Zgodziliśmy się, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, biorąc pod uwagę bezpieczne przeprowadzenie lotów, aby Honza mógł ukończyć szkolenie przed tą datą.

        Było jasne, że będzie musiał dostosować swój styl życia do naszego harmonogramu lotów, który obejmował startowanie, gdy tylko pozwalała na to pogoda i mgła, oraz powroty wystarczająco późno, aby mieć odpowiedni zapas paliwa do bezpiecznego dotarcia do jednej z naszych baz. Upierałam się także, aby po lunchu zrobił szczery godzinny lub półtoragodzinny drzem, aby był skoncentrowany podczas popołudniowych lotów. Początkowo lataliśmy tylko przez godzinę dziennie, później zwiększając do dwóch lub trzech godzin dziennie. W dniu, kiedy Honza nie mógł dobrze się wyspać z powodu hałaśliwych dzieci, było jasne, jak ważna była jakość popołudniowego drzemki. W końcowej godzinie szkolenia tego dnia nie wykonał tak dobrze, jak oczekiwano, biorąc pod uwagę jego poziom doświadczenia, więc zdecydowaliśmy się zakończyć szkolenie wcześniej. 19 września 2022 roku wzięliśmy cały dzień wolnego, aby Honza mógł odpocząć i przygotować się do wymagających procedur bezpieczeństwa i lądowań awaryjnych. Następnie wznowiliśmy treningi każdego poranka i wieczoru, czasami przeciągając je do popołudnia z powodu mgły i niskich chmur.


W szkoleniu pilota ULL (ultralekkiego),

         Określonym przez przepisy oraz program szkolenia i metodologię szkolenia z okresu powojennego, kiedy wczesne ultralekkie samoloty miały bardzo niskie osiągi i możliwości, istnieją pewne ograniczenia. Obejmują one wymaganie wykonania przez szkoleniowca w trakcie treningu lotniczego poślizgu na wysokości 50 metrów nad ziemią, maksymalnie 3 pierwszych lotów solo w ciągu jednego dnia oraz ograniczenie do maksymalnie 4 godzin treningu dziennie. W przypadku lądowania awaryjnego szkoleniowiec musi skupić się wyłącznie na jednym wybranym obszarze. Mimo tych ograniczeń konieczne jest, aby w trakcie podstawowego szkolenia mierzyć się z nimi i się do nich stosować.  

         Minimalna liczba godzin wymaganych do wykonania wynosi 20, ale oczekuje się, że ci, którzy mają wcześniejsze doświadczenie lotnicze, takie jak piloci szybowcowi, lotniarze czy paralotniarze, zbliżą się do tej liczby szybciej. Honza ukończył 29 godzin i 23 minut podstawowego szkolenia pilota, w tym 5 godzin i 52 minut lotów solo, podczas których dokładnie praktykował wcześniej zdobyte umiejętności.


Najdokładniej wykonywane zadania podczas intensywnego szkolenia:

       Ponieważ każdy przeze mnie szkolony pilot, podobnie jak Honza, może wynająć moje samoloty o wartości milionów po podstawowym szkoleniu, dbam o to, aby potrafili dokładnie wykonywać lądowania bezpieczeństwa i awaryjne. Całe szkolenie przygotowałem zgodnie z wytycznymi LAA i skierowałem w tym kierunku. Każdy pilot uczy się "czuć" samolot, od prostego lotu po poślizgi i odzyskiwanie prędkości z korkociągów z wysuniętymi klapy. Szkolenie skupia się głównie na eliminowaniu "maszynowych" pilotów - tych, którzy są wewnętrznie zależni od różnych instrumentów, wskaźników, precyzyjnych wartości i przepisanych procedur z minimalną dodatkową myślą i poczuciem dla samolotu. A Honza był inżynierem okrętowym w swoim poprzednim zawodzie...

     


          Moim zadaniem jest nauczenie pilotów latania na odczucie, reakcję sterowania, siłę w sterowaniu i słuch. Później pilot rozpozna poślizg i skręt podczas lotu - po prostu będzie wiedział, że samolot poślizguje się pod nim i że skręt jest zły. Dzięki słuchowi będzie odróżniał prędkości silnika dla Vx, Vy i trybu przelotowego. Nawet staram się, aby piloci wykorzystywali nauczone elementy pilotażu do improwizacji i zwiększenia świadomości, że to samo można zrobić na wiele różnych sposobów, niektóre bardziej odpowiednie niż inne.

        Później, gdy pilot nabędzie wystarczającego doświadczenia i opanuje trening lądowania awaryjnego, włączam jeden lub dwa prawdziwe lądowania awaryjne w każdym zadaniu bez ostrzeżenia, aby wzmocnić ich nawyki. W przypadku Honzy pomogło mu to zrozumieć swoje granice i wysokości, w których może wciąż reagować adekwatnie, oraz te, w których nie powinien ryzykować wejścia w bardziej skomplikowany teren. Zrozumiał, że nie będzie w ciągu 300 m nad ziemią przeciskał się przez rozległe lasy, wody czy miasta, a jeśli pokrywa chmur nie pozwoli mu wspiąć się na odpowiedni pas startowy, na pewno poleci dalej. Honza nauczył się także rozpoznawać różne rodzaje terenu i dawać pierwszeństwo poszukiwaniom pastwisk jako najodpowiedniejszych obszarów do bezpiecznego lądowania i kolejnego startu po burzy, gdy są wciąż użyteczne do startu w porównaniu z polami.

 

Egzamin pilota:

         Jako instruktor wybrałem inspektora, który przeprowadzi wysokiej jakości końcowy test umiejętności pilotażowych oraz zatwierdzony test na stronie Stowarzyszenia Lotnictwa Amatorskiego. Wybrałem inspektora na podstawie wcześniejszych doświadczeń, który ma niezbędny czas, jest bardzo zręczny i kompetentny, oraz prowadzi szkolenia dla pilotów wyższej kategorii w języku angielskim. Choć inspektor jest trochę dalej od lotniska domowego, mamy korzyść z tego, że celowo nie stresuje studentów podczas egzaminu końcowego i daje pilotom szansę na poprawienie drobnych błędów, które mogą wynikać z różnych powodów, takich jak niezrozumienie instrukcji inspektora, nerwowość studenta czy brak wiedzy na temat nieznajomego środowiska i pasa startowego, który jest znacznie krótszy dla startu i lądowania niż na lotnisku domowym. Wspaniale, że Honza otrzymał dodatkowe porady na temat tego, co jeszcze może zrobić inaczej i prawdopodobnie bardziej odpowiednio.

        Teraz Honza uda się do Stowarzyszenia Lotnictwa Amatorskiego, gdzie po przedstawieniu swojego "Osobistego Zapisu" potwierdzonego i opieczętowanego przez inspektora, otrzyma licencję pilota po uiszczeniu opłaty i przesłaniu zdjęcia paszportowego. Po tym będzie mógł latać swobodnie według własnego uznania, zgodnie z przepisami i prawem.

        Oczywiście, chciałbym przedstawić Ci niesamowite uczucie zostania pilotem i niezwykłe doświadczenie latania z ptakami i posiadania własnych skrzydeł! Niektóre samoloty, zwłaszcza jednomiejscowe, są zaprojektowane w taki sposób, aby wzmocnić to uczucie.

        Zanim zostaniesz pilotem, musisz przejść szkolenie pilota, które jest wymagające i ekscytujące jednocześnie. Podczas szkolenia nauczysz się wszystkich ważnych umiejętności niezbędnych do bezpiecznej obsługi samolotu. Nauczysz się latać samolotem, planować loty, radzić sobie z różnymi sytuacjami i komunikować się z kontrolą lotów.

         Po ukończeniu szkolenia będziesz musiał zdawać egzamin na pilota, który jest kluczową częścią uzyskania licencji pilota. Egzaminator oceni Twoje zdolności i umiejętności w pilotażu samolotu. To bardzo ekscytujący moment, kiedy możesz zaprezentować wszystkie swoje umiejętności i otrzymać uznanie za swoją ciężką pracę.

         I wreszcie, kiedy uzyskasz swoją licencję pilota, otworzą się przed Tobą drzwi do fascynującego świata lotnictwa. Możesz latać gdziekolwiek i kiedykolwiek chcesz, o ile przestrzegasz przepisów i prawa. Możesz latać nad górami, morzami i miastami, podróżować i odkrywać nowe miejsca, wszystko z niesamowitym widokiem z lotu ptaka. Dzisiaj nawet ultralekkie samoloty umożliwiają to!

         Bycie pilotem to niezwykle ekscytujące i satysfakcjonujące uczucie. Jeśli masz marzenie zostania pilotem, zrób to! Jednak pamiętaj, że wymaga to ciężkiej pracy i determinacji, ale wynik zdecydowanie jest tego wart!

         I to ode mnie zależy, aby nauczyć Cię wszystkiego w taki sposób, że nawet nie zauważysz, że to ciężka praca, ale będziesz cieszyć się każdym krokiem szkolenia i każdą minutą spędzoną w powietrzu. O to właśnie dążę. Razem możemy odkryć Twoje granice i stopniowo je przesuwać - tak daleko, jak chcesz. W końcu Ty także możesz stać się pilotem bush i latać gdziekolwiek.Filip Zejda

Konkurs na Szkołę Lotniczą Roku 2014

​​

PARTNERS

AEROWEB 
Letecký informační server... více

AIRPAL
Stol Zenail letouny... 
více

LINKS

Ceny szkolenia pilotów i wynajmu samolotów 2020
Pdf soubor ke stažení zde...

Prognoza pogody dla nas.
Odkaz na novinky...

Szkolenie pilotów przed lotem.
Odkaz zde...

Szybki kontakt:

+420 603 107 704
filip.zejda@seznam.cz
Zbilidy 101, PSČ 588 05

Więcej informacji o nas, napisz do nas...